Hundefoder som godbidder.
At bruge hundefoder som godbidder, når du træner med din hund, er i mine øjne virkelig smart. Især fordi der er enkelte fodermærker, som har lavet noget lækkert semi moist foder, som minder så meget om godbidder at det lige så godt kunne være det, feks Woolf Ultimate. Og det samme gælder det lækre frysetørrede foder, fra Mush, som er mine absolut favoritter.
Der er flere gode fordele ved at bruge hundefoder som godbidder.
1. Du får nogle virkelige gode og sunde godbidder du kan bruge mange af i din træning, med god samvittighed. Og fordi det er foder, kan du uden problemer skære ned på din hunds normale foder, de dage hvor i bruger mange.
2. Du kan købe større poser, hvilket er praktisk hvis du bruger mange godbidder.
3. Du får mange godbidder for pengene, da gram prisen (ofte) er billiger end hvis du køber godbidder.
Mine absolut favorit godbidder, både til dagligt og til træning er Mush frysetørret foder. Jeg er virkelig stor fan og bruger dem i store mængder. Kødternene har en super god str. som passer rigtig godt til mine 2 hunde (spaniel og retriever). Og indholdsmæssigt er de virkelig gode og fornuftige. Så hvis du ønsker godbidder af god chunky str. som samtidig er super sunde, så kan jeg virkelig anbefale dig, af kigger nærmere på Mush frysetørrede foder.
De er virkelig en indbydende godbid for din hund. Bidderne nærmest smelter på din hunds tunge pga den frysetørrede konsistens. Det er derfor ikke en godbid din hund skal stå og tygge længe på, trods størrelsen.


Og de nye Mush Mix-it, der er lidt mindre i bidderne.

Woolf Ultimate kunne lige så godt være lavet som godbidder, for foderpillerne har den helt rette størrelse og konsistens til at være den perfekte træningsgodbid. Virkelig lækre mosit og velduftende. Passer fint til alle hunde, da bidderne ikke er voldsomt store.
De fås i 1 kg poser og i 5 varianter - fisk, and, kalkun, kanin og puppy.
En 1 kg pose koster 179,- Det vil sige at du får nogle virkelig lækre og sunde træningsgodbidder med 85% kød, for under 18,- pr. 100 gram. Det er virkelig billigt for så gode godbidder.


Platinum hundefoder er også gode at bruge som træningsgodbidder. De er lidt større i bidderne end woolf ultimate og Alpha Spirit, og det foretrækker jeg en gang i mellem - det kommer lidt an på hvad vi træner. Men generelt har de en god størrelse til mellem og større racer. Biddernere har lidt samme "moist" konsistens som Alpha Spirit, hvilket betyder at de ikke er helt lige så moist som Woolf Ultimate, men stadig så de fungere som godbidder. Bidderne hverken fedter eller smulre og det betyder at man kan have dem direkte i lommen.


Eden Semi-moist fås i 2 kg poser, i 3 forskellige kød varianter.

Et fuldfoder i skærefaste pølser.
Det er virkelig smart til godbidder. Feed'it & Treat er foder der er lavet til en skærefast pølse. Lige til at skære i mundrette stykker og bruge som træningsgodbidder. Foder pølserne indeholder 95% protein (fordelt på muskelkød, organer og knogler).

Hvis du har mod på at bage dine hundegodbidder selv, så er de lækre Steakhouse foderpølser fra fleischeslust virkelig gode. Her får du et hundefoder, som er lavet til pølser der er lige til at skære i små mundrette hundegodbidder. Jeg anbefaler dog at bage dem for bedre resultat - ellers er de virkelig fedtede. Når du bager dem, får du til gengæld de lækreste godbidder til din hund og så er de super sunde. Du kan se hvordan du bager dem her
